مجله اینترنتی انعکاس
مطالب جذاب وخواندنی وب

رویای نامرئی‌شدن با این اختراع حیرت‌انگیزمحقق می شود

یک استارت آپ بریتانیایی اخیراً محصولی را ساخته است که می‌تواند ما را به رویای دیرینه نامرئی‌ شدن برساند.

 یک استارت آپ بریتانیایی به نام Invisibility Shield Co محصولی به نام Invisibility Shield را عرضه کرده است که می‌تواند به ما در تحقق رویای دیرینه نامرئی‌ شدن یاری برساند.

1

تقریباً همه ما آرزو داشته ایم که در یک جمع به خصوص دوستانه، به ناگاه محو شویم یا پس از یک گاف شرم آور در پس زمینه ناپدید شویم. این نامرئی شدن، همیشه یک رویای خواستنی انسان‌ها بوده و جای تعجب نیست که شنل‌های نامرئی پایه اصلی داستان‌های تخیلی ما هستند. ما انسان‌ها سال‌ها و بلکه قرنهاست، تلاش‌های زیادی برای ابداع نوعی فناوری نامرئی شدن کردیم و اکنون، استارت‌آپ Invisibility Shield Co توانسته به این رویا جامه عمل بپوشاند.

2

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، شخصی که پشت سپر ایستاده واقعاً ناپدید می‌شود. این به لطف یک پدیده نوری واقعا سرگرم کننده به نام lenticular lensing اتفاق می‌افتد، جایی که یک سری لنز‌های نازک و استوانه‌ای شکل به موازات یک سطح قرار گرفته اند. این استارت آپ در توضیح این محصول می‌نویسد: «هر سپر از یک آرایه لنز مهندسی دقیق استفاده می‌کند تا مقدار زیادی از نور منعکس شده از سوژه را به سمت ناظر هدایت کند و آن را به سمت چپ و راست در سراسر صفحه محافظ بفرستد.

از آنجایی که لنز‌های این آرایه عمودی هستند، نوار عمودی نور منعکس شده توسط سوژه ایستاده/خمیده به سرعت در هنگام پخش شدن به صورت افقی از پشت سپر پراکنده می‌شود. لنز‌ها در این مورد بسیار شبیه به ردیف‌های برآمدگی‌های افقی روی آن کارت پستال‌های سه بعدی هستند، اما به جای اینکه نور از زوایای مختلف از جلو به کارت وارد و خارج شود، در اینجا نور از پشت سپر می‌آید.»

3

 

با ورود به آرایه، نوری که به طرفین برخورد می‌کند، کشیده می‌شود تا کل سطح را بپوشاند و تصویر پشت آن را تار می‌کند. در همین حال، نور مرکزی بیشتر از پشت سپر، جایی که جسم ناپدید شده است، به عقب و خارج از طرفین منعکس می‌شود. سپر مخصوصاً در حفظ یکپارچگی خطوط افقی خوب عمل می‌کند، اما از آنجایی که لنز‌های روی سپر عمودی هستند، در نشان دادن خطوط عمودی پشت سر یک فرد کمتر مؤثر است. این را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید، جایی که کاشی‌ها به اندازه شخص ناپدید می‌شوند، در حالی که لبه تاریک استپ دست نخورده به نظر می‌رسد.

4

الکس دینویتسر، فیزیکدان فراماده از دانشگاه آدلاید و از مدیران این استارت آپ، به ScienceAlert گفت: «می‌توانید این سپر را مانند یک موجبر در نظر بگیرید که پرتو‌های اطراف جسم را هدایت می‌کند. در فیزیک، موجبر‌ها را می‌توان ساختار‌هایی در نظر گرفت که امواج الکترومغناطیسی را به یک جهت خاص هدایت می‌کنند. معمولاً از این‌ها در الکترونیک استفاده می‌شود (مثلاً مایکروویو شما یک موجبر دارد)، اما موجبر‌های نوری نیز وجود دارد.»

5

اصول محصولی که شرکت سازنده Invisibility Shield در کیک استارتر خود ارائه می‌کند، در واقع چندین سال است که وجود دارد. یک ویدیوی نمایشی در سال ۲۰۱۹ توسط شرکت مخفی کاری نظامی Hyperstealth به سرعت افراد کنجکاو در یوتیوب را برانگیخت تا آنچه را که می‌بینند تکرار کنند و با موفقیت بسیار خوبی همراه بود. حتی یک کتابچه راهنمای دستورالعمل رایگان توسط مهندس و یوتیوبر ایان چارناس در مورد نحوه ساخت این نوع محصول ارائه شد.

با این حال، این فناوری فقط برای سرگرمی و شوخی با دوستانتان اختراع نشده است. محصول Hyperstealth به عنوان یک وسیله پنهان کردن هواپیما یا تانک به بازار عرضه شد. مبنای عملکرد چنین محصولاتی این واقعیت است که هر چه از لنز دورتر باشید بهترین عملکرد را ارائه خواهند داد. با این حال، پوشاندن بصری چیزی فقط برای نیاز‌های نظامی مفید نیست.

بسته به آنچه شما را ردیابی می‌کند، دستگاه‌های نامرئی کننده متفاوتی مورد نیاز است. دینویتسر به ScienceAlert گفت: «ما نمی‌توانیم انکار کنیم که دستگاهی که توسط Invisibility Shield Co ساخته شده، در حال حاضر مطمئناً کاربری سرگرم‌کننده دارد، اما می‌تواند زمینه را برای کاربری‌های مفیدتر نامرئی شدن فراهم کند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.