مجله اینترنتی انعکاس
مطالب جذاب وخواندنی وب

۲۵ خانوار محله نفرآباد در خطر سلب مالکیت +فیلم

خروج محله محروم نفرآباد از فریز خبری بود که ساکنان این نقطه از شهر ری را به رؤیای زندگی بهتر نزدیک می‌کرد اما پیداشدن مالکی با حکم قضائی، ۲۵ خانوار را در خطر سلب مالکیت قرار داده است تا جای خانه‌ آنها هتل ساخته شود.

0 190

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی انعکاس ری ؛ محله “نفرآباد” شهر ری با قدمتی بیش از 400 سال که روزگاری به‌دلیل پوشش گیاهی، تنوع آب‌وهوایی و همچنین قرارگیری در نزدیکی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) مکان ییلاقی و محل رفت‌وآمد درباریان شاه بوده و نیز بر اساس برخی مستندات در مسیر جاده ابریشم قرار داشته امروز تبدیل به محله‌ای قدیمی با خانه‌هایی فرسوده شده است و فقط چند بنای تاریخی باقی‌مانده، حکایت از رونق و شکوه آن سال‌ها دارد.

“نفرآباد” به‌دلیل همجواری با حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در 30 سال گذشته فریز شده بود و اجازه ساخت‌وساز در آن وجود نداشت تا جایی که با وجود موقعیت خوب این محله، بیشتر ساختمان‌ها فرسوده و بعضاً به‌دلیل عدم اجازه ساخت‌وساز و فرسودگی بیش از حد، از سوی مالکان رها شده بود و مشکلاتی را از نظر امنیتی و اجتماعی در این محله و البته در همین مدت 30ساله ایجاد کرده بود.

چندی پیش پیگیری‌های مداوم نمایندگان شهر ری در شورای اسلامی شهر و مجلس شورای اسلامی به نتیجه رسید و طرحی ایرانی ـ اسلامی با ارتفاع ساختمان‌های 4طبقه که از حیث نمای ساختمان‌ها و المان‌های مورد استفاده، منطبق با سازه‌های تاریخی باقی‌مانده و طرح‌های سنت‌محور باشد و هویت تاریخی محله را حفظ کند با رعایت حداکثری حقوق شهروندان به تصویب و به مرحله اجرا رسید و قرار است روح زندگی در این محله قدیمی که اکثر منازل آن خالی از سکنه بود، دمیده شود و این محله مانند گذشته رونق یابد.

پس از پیروزی انقلاب برخی از زمین‌های این محله به مردم کم‌بضاعت و محرومان اعطا شد و در قبال آن اسنادی از سوی بنیاد مسکن صادر شده که تاکنون از ارزش و اعتبار برخوردار بوده است اما حالا که با تمهیدات و پیگیری نمایندگان مردم و مطالبه اهالی، این محله از فریز خارج شده است و اجازه ساخت‌وساز در آن صادر شده است، مدعیانی برای برخی از املاک واگذارشده که حالا سرپناه 25 خانوار است پیدا شده‌اند و با هدف ساخت هتل در نزدیکی آستان حضرت عبدالعظیم(ع) قصد پس‌گرفتن و تملک زمین‌های اهدایی بنیاد مسکن را دارند.

در این سال‌ها اسناد صادرشده از بنیاد مسکن به‌قدری معتبر بوده که بسیاری از منازل مسکونی فروخته و اسناد نیز واگذار شده است اما حالا این 25 خانواده در محله‌ای کم‌برخوردار که هیچ سرپناه دیگری ندارند باید منازل خود را تخلیه کنند و به مدعیانی که در این سال‌های سخت هیچ خبر و نامی از آن‌ها نبوده است تحویل دهند.

اهالی نفرآباد برای دفاع از حقوق خود پیگیری‌های متعددی داشتند اما همچنان پاسخ صریح و موردقبولی از نهادهای متولی دریافت نکردند و در زمان حاضر تنها امیدشان به دستگاه قضائی است که قول پیگیری امور این شهروندان را داده و در حال بررسی این موضوع است.

۲۵ خانوار محله نفرآباد در خطر سلب مالکیت +فیلم | انعکاس ری

چندی پیش اهالی محله نفرآباد به‌منظور پیگیری امور مربوط به ادعای مالکیت اراضی در دادگستری شهر ری حضور یافتند و خبرگزاری تسنیم نیز برای پیگیری این مطالبه در محل حاضر شد و شرح این ماجرا را از زبان اهالی، نمایندگان آن‌ها و سپس مرجع قضائی درخصوص واگذاری زمین‌ها که توسط بنیاد مسکن و ساخت ساختمان‌ها که توسط اهالی انجام شده است جویا شد.

اهالی نفرآباد در دادگستری شهر ری مذاکرات زیادی در زمینه چگونگی دریافت زمین و اسناد داشتند و مستندات لازم به رئیس دادگستری ارائه شد و از سوی رئیس دادگستری قول و وعده‌هایی در زمینه پیگیری حقوق این مردم رنج‌کشیده و مظلوم داده شد اما 25 خانواده ساکن این محله همچنان در التهاب و نگرانی به‌سر می‌برند و از روزی که تنها سرپناه خود را از دست دهند واهمه دارند.

نفرآباد

آقای جعفری مردی میانسال و یکی از مالکان و اهالی نفرآباد که اخیراً دچار مشکلاتی در زمینه مالکیت ملک مسکونی خود شده است به خبرنگار تسنیم گفت: 43 سال پیش این اراضی از سوی بنیاد مسکن به خانواده‌های متقاضی واگذار شد و اهالی با اسناد بنیاد مسکن و دریافت مجوزهای لازم اقدام به ساخت‌وساز کردند.

وی ادامه داد: اینجا محله‌ای کم‌برخوردار است و اهالی در این سال‌ها با اطمینان از اسنادی که دارند، خود را صاحب این املاک می‌دانستند و حالا اگر خانه‌ها را از ما بگیرند، تنها سرپناه خود و خانواده را از دست می‌دهیم.

خانم محمدی یکی دیگر از ساکنان نفرآباد که نگران از دست دادن تنها سرمایه زندگی چندین‌ساله خود است، به خبرنگار تسنیم گفت: این خانه را سال‌ها پیش با دسترنج همسر مرحومم خریدیم اما حالا با این ادعای مطرح‌شده تنها سرمایه زندگی خود را از دست می‌دهیم و نمی‌دانم از فردای خلع‌ید باید چطور و کجا زندگی کنیم.

خانم ابراهیمی بانویی نیز که دو دختر جوان دارد از میان جمعیتی که در محل تجمع کرده بودند، جلو آمد و گفت: همسرم کارگر است و نمی‌تواند پیگیر امور اداری باشد، تمام مراحل رسیدگی قضائی را با دخترانم انجام دادیم.

این خانم ادامه داد: خانواده 4نفره ما به نظر و رأی دستگاه قضا امیدوار است زیرا اگر رأی به‌نفع ما صادر نشود جایی برای رفتن نداریم.

پسری جوان از میان جمعیت جلو آمد و گفت: پدرم از عصبانیت و نگرانی شدید و به‌دلیل سابقه بیماری قلبی در بیمارستان بستری شده اما امروز که همه همسایه‌ها در این‌جا جمع هستند اصرار داشته است به‌نمایندگی از خانواده 6نفره خودمان اینجا حاضر باشم.

وی ادامه داد: این خانه تنها دارایی پدر است که در سال‌های جوانی با سختی و مشقت زیاد گوشه به گوشه آن را خودش با همان دستان پینه‌بسته ساخته است اما حالا یک مدعی برای این زمین‌ها پیدا شده است و سریعاً برای ما حکم تخلیه ارسال شده است.

این پسر جوان گفت: در حکمی که دریافت کردیم فقط 10 روز مهلت تعیین شده است که از خانه‌ای که پدر کارگرم با دست‌های خودش ساخته است بیرون برویم اما، چرا وقتی حکم را صادر کردند به این فکر نکردند که این خانواده 6نفره با پدر بیمار کجا باید بروند؟!

داریوش قاسمی‌زاده، با اشاره به تعیین تکلیف 25 خانوار محله نفرآباد اظهار داشت: در مراجعه‌ای که اهالی نفرآباد به دادگستری داشتند درخواست شد تمام پرونده‌ها و آراء صادرشده را به دادگستری تحویل دهند تا مجدداً مورد بررسی قرار گیرد زیرا با وجود مشترک بودن مشکل، برخی آراء تعارض دارد.

وی افزود: در برخی پرونده‌ها حکم به خلع‌ید و قلع‌و‌قمع صادر شده و در برخی دیگر حکم مبنی بر پرداخت ثمن و خسارت به‌نرخ روز صادر شده است و مالکان باید مبلغی را برای خرید زمین پرداخت کنند لذا برای پیگیری از دادگستری استان تهران موضوع در دستور کار قرار گرفت تا تمهیدات استان دریافت شود.

رئیس دادگستری شهرستان ری در ادامه با اشاره به تلاش دستگاه قضائی برای دفاع از حقوق شهروندان گفت: این موضوع را با اجرای ماده 477 پیگیری می‌کنیم، این ماده قانونی در مورد آرائی است که خلاف بیّن شرع است، در واقع این آراء به رئیس‌کل دادگستری اعلام شد و با دستور این مقام قضائی کارگروهی کارشناسی موضوع را بررسی و در صورت تأیید خلاف بیّن شرع بودن، نتیجه را جهت نقض به رئیس قوه قضائیه اعلام می‌کنند.

قاسمی‌زاده تصریح کرد: رأی از سوی کارگروه صادر و به شاکیان ارائه می‌شود و تنها راه توقف پرونده رأی این کارگروه و نظر رئیس قوه قضائیه است.

وی ادامه داد: این آخرین مرحله از پیگیری قضائی این پرونده‌ها است که موضوع از سوی کارشناسان قضائی بررسی می‌شود.

رئیس دادگستری شهرستان ری در پایان با اشاره به واگذاری زمین‌ها از سوی بنیاد مسکن و خرید و فروش املاک در سال‌های گذشته خاطرنشان کرد: بر اساس قانون هر ارگان دولتی که زمین‌ها را به افراد واگذار کرده است در زمان حاضر باید پاسخگو باشد و در شرایط فعلی باید خسارت و غرامت لازم را به مدعی فعلی این املاک یا مالکان 40ساله پرداخت کند.

نفرآباد

رئیس شورای اسلامی شهرستان ری: در حد توان و ظرفیت پیگیر مطالبه شهروندان نفرآباد هستم

جعفر شربیانی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در ری، با اشاره به اجرای طرح بازآفرینی و احیای محله نفرآباد اظهار داشت: پس از تصویب نهایی طرح بازآفرینی برای محله نفرآباد در زمان حاضر با توجه به تغییراتی که در محله صورت می‌گیرد زمین‌های این منطقه ارزش بیشتری یافته است و طبق شواهد موجود سرمایه‌گذاران و سودجویان برای تملک این املاک اقدام کردند.

وی اضافه کرد: اخیراً برخی از خریداران فرصت را مناسب می‌بینند و در محله نفرآباد برای خرید زمین‌ها اقدام می‌کنند و در این میان با دلسرد کردن مالکان از اجرای طرح برای خرید املاک دسیسه می‌کنند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان ری در ادامه گفت: سودجویان عدم افزایش ارتفاع را عامل نبود جذابیت برای سرمایه‌گذاری و ساخت‌وساز اعلام کردند و قصد خرید املاک فرسوده منطقه برای ساخت پروژه‌های خود را دارند.

شربیانی تصریح کرد: طرح بازآفرینی در نفرآباد با 60 درصد سطح اشغال در 4 طبقه اجرا می‌شود با این امتیاز که طبقه همکف مسکونی است و پارکینگ نخواهد شد.

وی افزود: در سایر نقاط شهر تهران امکان کاهش سطح اشغال و افزایش طبقات وجود دارد اما در محله نفرآباد به‌دلیل هم‌جواری با آستان حضرت عبدالعظیم(ع) امکان افزایش ارتفاع بیش از 4 طبقه وجود ندارد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ابراز داشت: با توجه به طرح تحول محله نفرآباد و اعتبار 250میلیاردی شهرداری تهران برای ساماندهی منطقه و اجرای پروژه‌های زیرساختی قطعاً شاهد رونق این محله پس از رکودی طولانی خواهیم بود.

شربیانی بیان کرد: تلاش کردیم هویت منطقه و زنده‌بودن و تحرک موجود را با ایجاد طرح‌های محرک و با کمک شهرداری تهران اجرایی کنیم که طبیعتاً پس از بروز اتفاقات خوب در منطقه مشکلاتی نیز از این حیث ایجاد خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان ری در واکنش به بی‌سرپناه شدن دست‌کم 25 خانوار خاطرنشان کرد: در حد توان و با استفاده از ظرفیت شورای شهر تهران و شهرستان ری پیگیر مطالبه این شهروندان خواهیم بود و تلاش می‌کنیم حقوق مالکان فعلی در چارچوب قانون حفظ شود.

نفرآباد

رئیس بنیاد مسکن ری: شهروندان نفرآباد برای راهنمایی و مشاوره به بنیاد مسکن ری مراجعه کنند

نخعی رئیس بنیاد مسکن شهرستان ری با تأکید بر پیگیری مشکل اهالی نفرآباد اظهار داشت: واگذاری زمین به این شهروندان در سال 58 لغایت 61 انجام شده و مستقیماً از سوی بنیاد مسکن کشور انجام‌ شده است و مدارکی از اسناد واگذارشده در اداره شهر ری موجود نیست.

وی ادامه داد: شهروندان در صورت نیاز به راهنمایی با مراجعه به بنیاد مسکن ری از مشاوره‌های لازم برای پیگیری بهتر امور از واحد حقوقی بنیاد مسکن کشور برخوردار می‌شوند و اداره بنیاد مسکن به‌منظور راهنمایی و پیگیری امور در چارچوب قانون در خدمت شهروندان است.

رئیس بنیاد مسکن شهرستان ری در ادامه گفت: با توجه به مشکلات خاصی که در این محله ایجاد شده است بهتر است موارد پرونده‌ها در واحد حقوقی بنیاد مسکن پیگیری شود زیرا این اقدام در گستره کار ادارات شهرستانی نیست و در مدارج بالاتر امکان تسریع رسیدگی وجود دارد.

بر اساس این گزارش از 25 خانوار محله نفرآباد که اخیراً در زمینه مالکیت دچار مشکلاتی هستند، بیش از 20 خانوار در سال‌های گذشته اقدام به خرید این املاک کردند و بهای روز این خانه‌ها را به صاحبان اولیه پرداخت کردند اما حالا برای حفظ سرمایه زندگی چندین‌ساله خود تنها امیدشان به تصمیم رئیس قوه قضائیه است.

نفرآباد

منبع خبرگزاری تسنیم
از طريق مریم باحور
عضویت در خبرنامه سایت
عضویت در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه پایگاه خبری و تحلیلی انعکاس ری هر روز صبح اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید
شما هر زمانی بخواهید می توانید خارج شوید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.