انعکاس ری
پایگاه خبری و تحلیلی

مامورین قلابی اردوگاه در ری دستگیر شدند

رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ، از دستگیری دو نفر سارق حرفه‌ای به عنف خبرداد که با جعل عنوان “مأمور اردوگاه” از تبعه افغان اقدام به سرقت می‌کردند

آبگرمکن فاضلی

سرهنگ کرم یوسف‌وند  گفت: در ساعت یک بامداد ۲۲ اردیبهشت سالجاری طی تماس تلفنی فردی جوان از تبعه افغانستان با مرکز فرویت‌های پلیسی ۱۱۰ از به سرقت رفتن اموالش توسط دو نفر مرد جوان به کلانتری ۱۷۳ امین آباد اعلام شکایت کرد.

پرونده با موضوع سرقت به عنف (جعل عناوین دولتی) تشکیل و برای رسیدگی تخصصی با دستور بازپرس شعبه ششم دادسرای شهرری در اختیار کارآگاهان پایگاه نهم پلیس آگاهی قرار گرفت.

یوسف وند بیان کرد: شاکی پس از حضور در پایگاه به کارآگاهان گفت که من برای خرید گوشی تلفن همراه از شهرستان سمنان به تهران آمدم و پس از خرید و گشت گذار چند ساعته، ساعت ۱۲ شب بود، برای رفتن به سمنان، در مسیر سه راه افسریه سوار یک دستگاه خودروی پژو ۲۰۶ اس دی سفید رنگ با دو نفر سرنشین شدم.

پس از گذشت حدود نیم ساعت سرنشین جلو رو به من کرد و گفت، ما پلیس اردوگاه هستیم و باید شمارو بازرسی بدنی کنیم و از آنجایی که مدارکم (پاسپورت) همراهم بود، پذیرفتم که پس از بازرسی بلافاصله سوار ماشین شدند و رفتند و متوجه شدم، اموالم از قبیل سه دستگاه گوشی موبایل، وجه نقد و مدارک را به سرقت بردند.

این مقام انتظامی اذعان کرد: کارآگاهان پس از شنیدن اظهارات مالباخته با بررسی‌های سیستمی صورت گرفته موفق به شناسایی ۳ نفر دیگر از شکاتی شدند که بدین شیوه از آنان سرقت شده است.

کارآگاهان با دعوت از شکات طی انجام اقدامات پلیسی و رویت تصاویر مجرمین سابقه‌دار، یکی از سارقان به نام سیاوش ۲۹ ساله مورد شناسایی مالباختگان قرار گرفت که در بررسی‌های بیشتر مشخص شد نامبرده دارای چندین سوابق کیفری در زمینه‌های سرقت به عنف، مواد مخدر، شرارت و … بوده است.

با انعکاس اطلاعات بدست آمده به بازپرس پرونده دستور دستگیری سیاوش صادر شد.

کارآگاهان با انجام اقدامات پلیسی و بهره‌گیری از روش‌های علمی کشف جرم موفق به شناسایی مخفیگاه سیاوش در محدوده قرچک شده که طی هماهنگی قضائی در تاریخ یکم آذر سالجاری وی دستگیر و خودروی مورد استفاده برای سرقت نیز کشف و توقیف می‌شود.

در تحقیقات مقدماتی صورت گرفته از سیاوش صراحتاً به سرقت از تبعه افغان به همدستی دوستش بنام فرهاد اعتراف می‌کند.

به دنبال اعتراف سارق جوان همدستش در همان محدوده قرچک شناسایی و طی یک عملیات پلیسی دستگیر که در بازرسی صورت گرفته تعداد ۳ دستگاه تلفن همراه مسروقه کشف می‌شود.

رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی گفت: در تحقیقات صورت گرفته از سارقان اظهار داشتند، از اوایل سال شروع به سرقت از تبعه افغان کردیم و به بهانه‌های مختلف، ما مامور پلیس یا اردوگاه هستیم با نشان دادن بی‌سیم اقدام به سرقت اموال با ارزش آنها می‌کردیم و بیشترین سوژه‌ها را در محدوده‌های خیابان فدائیان اسلام، شوش، شهرری انتخاب می‌کردیم و اموال مسروقه را به افراد ناشناس در محدوده قرچک به قیمت ناچیزی می‌فروختیم و پول حاصله را صرف مواد مخدر و زندگی‌مان می‌کردیم.

رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی پایتخت گفت: هر دو متهم ضمن اعتراف صریح بزه انتسابی با صدور قرار قانونی از سوی بازپرس شعبه ششم برای انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی سایر شکات در اختیار کارآگاهان پایگاه نهم قرار گرفتند.

سرهنگ یوسف وند در پایان گفت: شهروندان در مواجهه با افراد مامور نما به نکات زیر توجه کنند:
۱.درباره موضوع کمی تأمل کنند و از عجله در تصمیم گیری و پاسخ مثبت به خواسته مأمور خودداری کنند.
۲. وقتی که فرد، خود می‌داند هیچ گونه جرمی مرتکب نشده حفظ آرامش در این لحظه بسیار مهم است

۳. از مأمور پلیس بخواهند تا کارت شناسائی و حکم مأموریت خود را ارائه نماید.
۴. اگر خواسته مأمور غیر معقول است شهروندان از آنان بخواهند به اتفاق هم برای بررسی بهتر و بیشتر به مرکز انتظامی بروند. البته در این زمان می‌توان ضمن درخواست از یکی دو نفر از عابران و شهروندان دیگر (برای اطمینان) در کنارشان باشند و با تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ و اعلام موقعیت بخواهند عوامل گشت پلیس به محل اعزام شوند و تا رسیدن گشت پلیس در آن محل بمانند. در تمامی مواردی که شهروندان این گونه عمل کرده اند مأمور قلابی در این لحظه پا به فرار گذاشته است

۵: آن چه در بند فوق (۴) مهم است زمانی که پلیس به یک فرد مظنون می‌شود، علاوه بر این که خودرو، خودرو فرم پلیس است و کارت شناسائی واقعی یا حکم مأموریت هم ارائه شده، شهروند ممکن است به دستور پلیس مبنی بر اعزام به مراکز انتظامی یا بازرسی از وی یا خودرواش جلوگیری به عمل آورد و حتی با ایجاد سروصدا و جوسازی در مقابل خواسته قانونی پلیس مقاومت کند. در این مورد مقام قضائی برابر گزارش پلیس می‌تواند این شهروند را به مجازاتی که در قانون پیش بینی شده برساند. وقتی یک نفر جرمی مرتکب نشده نباید نگرانی از مواجهه با پلیس داشته باشد بلکه این بازرسی‌ها و بازجوئی‌ها در واقع برای امنیت کل جامعه است و معمولأ پس از بررسی موضوع توسط پلیس در محل یا در مراکز انتظامی و رفع سوء ظن در همان ابتدای امر فرد آزاد می‌شود.
۶: یکی از راه‌های اصلی تشخیص مأمور قلابی از مأمور واقعی توسط شهروندان در استفاده از خودرو فرم یا شخصی است. اگر خودرو شخصی است آنگاه باید کارت شناسائی یا حکم مأموریت رؤیت شود.
۷: مأمور قلابی در کار خود خیلی عجول است در حالی که پلیس به غیر از مواقع حساس، در برخورد با شهروندان عادی و در مظنونیت‌ها هیچ عجلّه‌ای ندارد.
۸: مأموران قلابی پس از دستگیری توسط پلیس و در اعترافات خود گفته اند: تعداد شهروندانی که تحت تأثیر شرایط رعب و وحشت مصنوعی آن‌ها قرار نگرفته و با آن‌ها همکاری نکرده و ابتدا از آنان کارت شناسائی تقاضا کرده یا با ۱۱۰ تماس گرفته اند و مانع سرقت از خود شده اند بسیار بیشتر از افرادی است که مورد سرقت قرار گرفته اند.
در پایان باید یادآور شد: وقتی شهروندان محترم با مأموران قلابی مواجه می‌شوند و با هوشیاری مانع سرقت از خود می‌شوند، حتمأ با گزارش موضوع به پلیس و دستگیری این افراد توسط پلیس از ادامه فعالیت مجرمانه مأموران قلابی جلوگیری کرده و این گونه است که هوشیاری شان با این کار ارزشمند تکمیل می‌شود. چرا که داشتن جامعه‌ای امن و شایسته، به همکاری و همیاری مردم با پلیس نیازمند است.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

اخبار کرونا در شهرستان ری را اینجا بخوانید