انعکاس ری
پایگاه خبری و تحلیلی

کارآفرینی با پرورش کرم ابریشم

کارآفرینی خوش ذوق با پرورش کرم ابریشم علاوه بر در آمدزایی اقدام به کمک در جهت احیای صنعت نوغانداری استان تهران کرد.

آبگرمکن فاضلی

علی سرتیپی با پرورش کرم ابریشم در پارکینگ خانه ای مسکونی با اراده و همتی بلند و سرمایه ای اندک  در سال جهش تولید گامی  درجهت تشویق و ترغیب پرورش دهندگان کرم ابریشم در استان تهران برداشت.
وی گفت : در ابتدا با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی  دو بسته 22 هزار تایی تخم نوغان یا کرم ابریشم را با قیمتی اندک تحویل گرفتم و سپس با کمک و بهره گیری از اطلاعات کارشناسان جهاد کشاورزی اقدام به پرورش کرم ابریشم کردم و در طول مدت 35 تا 40 روز موفق به پرورش کرم ابریشم شدم.
سرتیپی افزود : از هر جعبه 22 هزار تایی تخم نوغان به طور متوسط 30 تا 35 کیلوگرم ابریشم تر و از هر 35 کیلو ابریشم تر 12 تا 13 کیلو پیله خشک ابریشم بدست می آید.
وی با اشاره به اینکه خرید این پیله ها توسط سازمان جهاد کشاورزی تضمین شده است ،گفت: از فروش هر 35 کیلو پیله ابریشم تر در طول مدت 35 تا 40 روزه یک و نیم تا دو میلیون  تومان درآمد کسب می کند.
کارشناس نوغانداری استان تهران با بیان اینکه توسعه این صنعت در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان تهران قرار دارد افزود : به منظور ترویج ،توسعه و احیای  صنعت نوغانداری  در استان تهران سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با برگزاری کلاسهای آموزشی و شناسایی متقاضیان پرورش کرم ابریشم از اواسط فرورین تا اواخر اردیبهشت اقدام به توزیع حدود 251 جعبه تخم نوغان در میان متقاضیان پرورش کرم ابریشم استان کرده است که پیش بینی می شود امسال از این تعداد جعبه تخم نوغان توزیع شده  حدود سه ونیم تن پیله خشک ابریشم برداشت شود.
نسرین مهردادگفت : مهمترین مسئله در پرورش کرم ابریشم داشتن برگ توت مناسب و کافی است زیرا برای پرورش هر جعبه 22 هزار تایی تخم نوغان در طول 35 تا 40 روز به 700 تا 900 کیلوگرم برگ درخت توت نیاز است.
وی افزود : در راستای تامین برگ  درخت توت در اسفند ماه سال گذشته تعداد 2 هزار نهال توت اصلاح شده در اختیار متقاضیان پرورش کرم ابریشم  قرار دادیم و سازمان جهاد کشاورزی تصمیم دارد  درسال جاری تا حدود زیادی نهال توت اصلاح شده مورد استفاده در استان تهران را تامین کند.
عباسی رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان ری نیز با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی خریدار تضمینی  پیله کرم ابریشم است افزود : متقاضیان پرورش تخم نوغان می توانند در صورت نیاز به دریافت جعبه های تخم نوغان و یا دریافت نهال اصلاح شده درخت توت به اداره جهاد کشاورزی مراجعه کنند.
به گفته کارشناسان سازمان جها کشاورزی در سال گذشته پیله ابریشم تر کیلویی70 تا 75 هزار تومان و پیله خشک ابریشم  کیلویی 120 تا 150 هزار تومان از پرورش دهندگان کرم ابریشم توسط سازمان جهاد کشاورزی خریداری شده است.
گفتنی است از هر 2 و نیم کیلو پیله ترکرم ابریشم یک کیلوگرم پیله خشک ابریشم بدست می آید.
کشور ایران از جهت تولید کرم ابریشم  یا نوغانداری رتبه هشتم جهان را داراست.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

اخبار کرونا در شهرستان ری را اینجا بخوانید