مجله اینترنتی انعکاس
مطالب جذاب وخواندنی وب

آئین گرامیداشت وفات حضرت عبدالعظیم (ع) امسال با شعار “جهاد و هجرت”

حجت الاسلام محسن عرفاتی صبح امروز در نشست خبری اعلام برنامه‌های گرامیداشت رحلت حضرت عبدالعظیم (ع) در جمع خبرنگاران گفت: آئین گرامیداشت وفات حضرت عبدالعظیم (ع) امسال با شعار “جهاد و هجرت” برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی انعکاس ری ،حجت الاسلام محسن عرفاتی صبح امروز در نشست خبری اعلام برنامه‌های گرامیداشت رحلت حضرت عبدالعظیم (ع) در جمع خبرنگاران گفت: آئین گرامیداشت وفات حضرت عبدالعظیم (ع) امسال با شعار “جهاد و هجرت” برگزار می‌شود.

وی افزود: حضرت عبدالعظیم (ع) از امامزادگان واجب التعظیم است که ویژگی‌های منحصر به فردی از جمله جهاد و هجرت دارد و در دوران زندگی مورد تعرض، بدبینی، ظلم و جور حکام عباسی بودند که امام هادی (ع) به ایشان دستور هجرت دادند.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) در ادامه با بیان اینکه حضرت عبدالعظیم (ع) پرچمدار جهاد تبیین بودند، گفت: حضرت عبدالعظیم (ع) 120 روایت را از ائمه اطهار به ویژه از امام رضا (ع)، امام جواد (ع) و امام هادی (ع) نقل کردند.

حجت‌الاسلام عرفاتی تصریح کرد: در حوزه جهاد عملی و علمی و نیز جهاد نظری و تبیین سرآمد بودند و به همین جهت حضرت هادی (ع) به ایشان فرمودند که این مقام ولایت و اجتهاد پس از هجرت، جهاد و مجاهدت‌ها بر سینه ایشان نقش بست.

وی ادامه داد: تحقیق و پژوهش‌های خوبی در حوزه معرفت شناختی حضرت عبدالعظیم (ع) انجام شده که در کتابخانه آستان مقدس موجود است، لذا می‌توان گفت که قاب علمی، جهاد و شهادت ایشان شاخص است که تلاش می‌کنیم با کمک رسانه‌ها در حوزه انتقال مفاهیم اهل بیت (ع) گام برداریم.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) ابراز داشت: به مناسبت رحلت حضرت عبدالعظیم (ع) در هفته پیش رو برنامه‌هایی به مناسبت وفات حضرت عبدالعظیم (ع) در حوزه تبیین شخصیت ایشان اجرایی می‌شود.

وی از شبانه روزی بودن حرم از شنبه تا پنجشنبه خبر داد و تأکید کرد: آغاز برنامه‌ها از دوشنبه شب بعد از نماز مغرب و عشا با جلسات معارف صحیفه سجادیه است که این برنامه‌های ثابت با مباحث معرفتی و شناخت حضرت بدالعظیم (ع) همراه خواهد شد.

حجت الاسلام عرفاتی با اشاره به برگزاری 27 عنوان برنامه در این ایام ادامه داد: درس اخلاق آیت الله منفرد از علمای شهرستان ری و از شاگردان آیت الله بهجت با موضوع مقام علم و توحید حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود و همچنین ائمه جماعت در آستان مقدس در فواصل نمازهای یومیه سخنرانی‌های کوتاهی خواهند داشت که به موضوع تبیین شخصیت حضرت عبدالعظیم (ع) اشاره خواهد داشت. 

وی با اشاره به حضور خدام فرهنگی و قرآنی آستان حضرت عبدالعظیم (ع) تصریح کرد: هدف‌گذاری ما انتقال مفاهیم دینی به نسل جدید و جوان است لذا همت ما بر این است که ارتباطی با دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش داشته باشیم و سفیران خدمت به این مراکز اعزام می‌شوند.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) گفت: حضور دسته عزاداری خادمان آستان مقدس که هرساله از میدان شهرری به سمت حرم حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود و مردم می‌توانند کنار خدام آستان مقدس حضور داشته باشند و در ادامه آن رأس ساعت 6 آئین تعویض پرچم با قرائت زیارت نامه برگزار می‌شود.

حجت الاسلام عرفاتی افزود: چراغ‌گردانی نوجوانان و فرزندان خادمان و برگزاری برنامه هیئت کودکان حسینی از برنامه‌ای جدید برای این ایام است.

وی تأکید کرد: شام رحلت حضرت عبدالعظیم (ع) در شبستان امام خمینی (ره) با تجمع و عزاداری هیئات مذهبی شهرستان ری با سخنرانی و مرثیه سرایی با حضور دسته عزاداری هیئت ثارالله برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) در پایان خاطرنشان کرد: به منظور پاسداشت و گرامیداشت شهدای امنیت فراجا ویژه برنامه آئینی پاسداشت شهدای فراجا در مصلای امام علی (ع) برگزار و با حضور سردار رادان همراه خواهد بود.

عضویت در خبرنامه سایت
عضویت در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه پایگاه خبری و تحلیلی انعکاس ری هر روز صبح اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید
شما هر زمانی بخواهید می توانید خارج شوید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استفاده از خدمات بهتر سایت برخی از کوکی های مرورگر ذخیره شوند تا با سرعت بیشتری اطلاعات بازخوانی شود و مشکلی نداشته باشید پذیرفتن ادامه