انعکاس ری
پایگاه خبری و تحلیلی

ویژه برنامه ولادت حضرت عبدالعظیم (ع)

آبگرمکن فاضلی
مدیحه سرائی ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و ایراد سخنرانی از دیگر برنامه های این مراسم نورانی  بود.
همچنین بنا به سنت دیرینه، اهالی شهرستان ری، همه ساله این روز را جشن می گیرند و با پخش نقل و شیرینی میلاد با سعادت خورشید آسمان ری را به یکدیگر تبریک می گویند.
7 تا 13 آذرماه هفته بزرگداشت ولادت حضرت عبدالعظیم(ع) و هفته فرهنگی ری نامگذاری شده است.
حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) فرزند عبدالله بن علی از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی(ع) است که نسبش با چهار واسطه به آن حضرت می رسد و از این رو به حسنی شهرت یافته است.
میلاد مبارک آن حضرت در سال 173 هجری قمری در مدینه منوره نقل شده است و 79 سال عمر با برکت ایشان، با دوران امامت چهار امام معصوم یعنی امامان معصوم موسی کاظم (ع)، علی ابن موسی الرضا (ع)، محمد تقی (ع) و علی النقی(ع) مقارن بوده و احادیث فراوانی از آنان روایت کرده است.
حضرت عبدالعظیم(ع) از دانشمندان شیعه و از راویان حدیث ائمه معصومین(ع) و از چهره های بارز و محبوب و مورد اعتماد نزد اهل بیت عصمت(ع) و پیروان آنان بود.
 توصیف ائمه معصومین(ع) از حضرت عبدالعظیم(ع) نشان دهنده شخصیّت علمی و مورد اعتماد ایشان است؛ حضرت امام هادی(ع) گاهی اشخاصی را که سؤال و مشکلی داشتند راهنمایی می فرمودند که از حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) بپرسند و او را از دوستان حقیقی خویش شمرده و معرّفی می فرمودند.
در روایتی از حضرت امام هادی(ع) نقل شده است که فرموده اند هر کس قبر عبدالعظیم حسنی را زیارت کند، بهشت بر او واجب می شود.
همچنین ابن قولویه در کتاب کامل الزّیارات از محمّد بن یحیی اشعری عطّار قمی روایت کرده است که شخصی از اهل ری گفت: بر حضرت امام هادی(ع) وارد شدم، آن جناب از من پرسید کجا بودی؟ عرض کردم: به زیارت سیّدالشّهداء(ع) رفته بودم.امام هادی(ع) فرمود: آگاه و متوجّه باش، اگر قبر عبدالعظیم (ع) را که در نزد شماست زیارت کنی، مثل این است که حسین بن علی(ع) را زیارت کرده باشی.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

اخبار کرونا در شهرستان ری را اینجا بخوانید