مجله اینترنتی انعکاس
مطالب جذاب وخواندنی وب

پیشرفت ۶۵درصدی پروژه بنزین‌سازی در پالایشگاه تهران

عبیری گفت : پروژه تصفیه پساب نیز در مسیر پیشرفت قرار گرفته است و امیدواریم بخش عمده‌ای از این پروژه در سه ماه آینده و کل آن سرانجام تا پایان امسال به بهره‌برداری کامل برسد. همچنین پروژه احداث واحد نرمال هگزان که بزرگ‌ترین برج پالایشی کشور به ارتفاع بیش از ۶۲متر است و در ماه‌های اخیر نصب شد، بیش از ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد. با بهره‌برداری کامل از این پروژه در تابستان امسال، از خروج سالانه ۲۷میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی انعکاس ری ؛ در گفت‌وگو با وحید عبیری، رئیس هیات‌مدیره پالایشگاه نفت تهران، از آخرین برنامه‌های توسعه‌ای و دستاوردهای تیم جدید هیات‌مدیره این مجتمع پتروپالایشی از زمان استقرار تاکنون مطلع شدیم. وی از برنامه‌های هیات‌مدیره برای تغییر و به‌روزرسانی ساختار سازمانی، تامین مسکن برای کارکنان در جوار پالایشگاه و تشکیل کارگروه‌های جدید سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسک، همچنین در اولویت قرار گرفتن پیشرفت پروژه‌های توسعه‌ای و توجه به مناطق پیرامونی و برنامه‌های این شرکت برای افزایش ضریب توسعه این مجتمع پالایشی و حرکت سریع به‌سمت پتروپالایشی‌شدن سخن گفت.

تامین مسکن کارکنان

رئیس هیات‌مدیره پالایش نفت تهران درباره تازه‌ترین مصوبه‌های هیات‌مدیره گفت: در موضوع پرداخت‌ها سعی کردیم در حدامکان جذابیت ایجاد کنیم؛ زیرا خروج از پالایشگاه و مهاجرت نخبگان به عارضه‌ای نه‌تنها برای تهران، بلکه برای صنعت حساس پالایش تبدیل شده بود که باید برای آن چاره‌اندیشی کرده و گام‌به‌گام برای رفع این مشکلات برنامه‌ریزی و اقدام کردیم. پالایشگاه تهران تنها پالایشگاهی است که منزل سازمانی ندارد و تاکنون نتوانسته است در این زمینه اقدام موثری انجام دهد. با توجه به بالابودن قیمت مسکن در شهر تهران در مقایسه با دیگر شهرها، کارگروه مسکن را شکل دادیم و ارائه چند طرح تسهیلات مسکن به سرعت در دستور کار قرار گرفت که در این زمینه وام‌ قرض‌الحسنه به‌ همه کارکنان اعطا شد و وام مسکن نیز در دستور کار قرار گرفت و به اجرا درآمد. طرح‌های مشارکت در ساخت مسکن نیز با تایید هیات‌مدیره و همت و یاری مدیرعامل و کارکنان تلاشگر در حال نهایی‌شدن است که تلاش می‌کنیم به رویای تحویل کلید منزل به کارکنان فاقد مسکن، جامه عمل بپوشانیم.

عبیری افزود: پروژه‌های شرکت دستخوش تغییر و روند پیشرفت آنها کاهشی شده بود. پروژه پست برق، هگزان و طرح بزرگ تصفیه پساب که در صورت بهره‌برداری ۱.۵درصد مصرف آب تهران را کاهش می‌دهد، عملا متوقف شده بودند. افزون‌بر آن، پروژه راهبردی سی‌سی‌آر به ارزش ۳۰۰ میلیون یورو به زیر نیم‌درصد پیشرفت در ماه رسیده بود و پیمانکار از پس هزینه کارگاهی خود برنمی‌آمد، بنابراین برای بازگرداندن پالایشگاه به مسیر، در مرحله اول باید وضعیت پالایشگاه ثابت می‌شد؛ به همین دلیل رسیدگی به وضع پروژه‌ها در دستور کار قرار گرفت و با تمرکز بر رفع موانع، ضمن احیای طرح‌های تصفیه پساب، هگزان و پست برق، با تمهیدات ویژه‌ای که به‌کار گرفته شد، پیشرفت واقعی قابل قبولی (ماهانه ۳.۵درصد) در طرح بنزین‌سازی یا همان CCR به‌وجود آمد. طرح CCR از سودده‌ترین طرح‌های پالایشی کشور است که هر روز تسریع در افتتاح آن، حداقل ۵۰۰هزار دلار برای پالایشگاه منفعت به ارمغان خواهد آورد.

پیشرفت ۶۵درصدی پروژه بنزین‌سازی

وی مقدار پیشرفت پروژه بنزین‌سازی (CCR) را حدود ۶۵درصد اعلام کرد و گفت: پروژه تصفیه پساب نیز در مسیر پیشرفت قرار گرفته است و امیدواریم بخش عمده‌ای از این پروژه در سه ماه آینده و کل آن سرانجام تا پایان امسال به بهره‌برداری کامل برسد. همچنین پروژه احداث واحد نرمال هگزان که بزرگ‌ترین برج پالایشی کشور به ارتفاع بیش از ۶۲متر است و در ماه‌های اخیر نصب شد، بیش از ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد. با بهره‌برداری کامل از این پروژه در تابستان امسال، از خروج سالانه ۲۷میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.

 رئیس هیات‌مدیره شرکت پالایش نفت تهران همچنین از تشکیل سه کارگروه سرمایه‌گذاری، حسابرسی و مدیریت ریسک در این شرکت خبر داد و بیان کرد: کارگروه سرمایه‌گذاری فعالیت خود را به‌محض تشکیل آغاز کرد و با بررسی گزینه‌ها و سند استراتژی شرکت، به‌عنوان بهینه‌ترین گزینه الگوی توسعه‌ای Upgrading با احداث واحدهای  RHU، RFCC و احداث مجتمع پتروشیمی به‌منظور تکمیل زنجیره پایین‌دست در دستور کار قرار گرفت. در همین خصوص، با مشکلات عدیده بر سر راه احداث مجتمع پتروشیمی جدید ازجمله لایسنس، مجوزهای زیست‌محیطی، تامین نیروی کار زبده و حداقل نیاز به یک‌میلیارد و ۲۰۰میلیون یورو اعتبار در شرایط سخت تحریمی روبه‌رو شدیم تا پس از هم‌اندیشی با نخبگان، به راه‌حل گزینه تصاحب سهم عمده یک پتروشیمی خوراک مایع برسیم که تمام موانع یادشده را تسهیل می‌کرد.

پیش از این گزینه خرید پتروشیمی شازند مطرح شده بود؛ ولی بر سر قیمت اختلاف‌نظرهایی وجود داشت و در مجمع فوق‌العاده شرکت سهامداران نیز تایید کردند که قیمت اعلامی و بانک به‌لحاظ اقتصادی اصلا توجیهی برای ما ندارد، پس به‌دنبال گزینه‌های دیگر رفتیم و در میانه مذاکرات دیگری که داشتیم، با اعلام قانون جدید مبنا قرارگرفتن قیمت تابلو در بورس برای قیمت‌گذاری، در مزایده خرید پتروشیمی شازند که اسفندماه برگزار شد، شرکت کردیم و در فرآیندی شفاف، برنده مزایده شدیم تا با تکمیل زنجیره ارزش، توسعه عمومی محصولات و استفاده بهینه از منابع، گام بزرگی به‌سمت پتروپالایشی‌شدن این مجموعه برداشته و افزون‌برآن، حیات پالایشگاه تهران برای چند دهه تضمین شود. با خرید پتروشیمی شازند، همچنین نیاز ما به احداث مجتمع جدید با حداقل برآورد یک‌میلیارد و ۲۰۰میلیون یورو برطرف شد که این نقطه جذاب اختصاصی خرید سهام پتروشیمی شازند برای ما بوده و هست و به‌طور قطع شازند از این لحاظ برای سایر بنگاه‌های اقتصادی امتیاز تلقی نمی‌شود.

تبدیل ال‌پی‌جی و نفتای سنگین پالایشگاه نفت تهران به محصولات با ارزش افزوده بیشتر

عبیری همچنین با اشاره به اینکه از آبان سال گذشته توانستیم با استفاده از توان خبرگان بازار سرمایه و اقتصاد و سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، سود قابل‌‌توجهی کسب‌ کنیم، اضافه کرد: بررسی‌های لازم برای به‌اشتراک‌گذاشتن محصولات بین دو مجموعه پالایشگاه تهران و پتروشیمی شازند انجام شده است و در این مسیر، محصولاتی نظیر ال‌پی‌جی و نفتای سنگین که با ارزش به‌نسبت کمی به فروش می‌رسد، به محصولات با ارزش افزوده بالاتر تبدیل خواهد شد. در بخش تامین خوراک نیز به‌مرور ورود خواهیم کرد تا به تامین پایدار خوراک برسیم. هدف ما فقط سود لحظه‌ای نیست و برنامه بلندمدت داریم که ببینیم چطور می‌توانیم به‌لحاظ عملیاتی تنگناها را برطرف و از سود این مجتمع برای تعریف پروژه‌های جدید و توسعه آن استفاده کنیم.

کاهش چشمگیر زمان و هزینه اجرای پروژه ارتقای نفت کوره

رئیس هیات‌مدیره پالایشگاه نفت تهران همچنین از کاهش چشمگیر زمان اجرای پروژه ارتقای کیفی نفت کوره (Fuel Oil Upgrading) با دسترسی به دانش فنی و مدارک مهندسی پایه خبر داد و گفت: با دسترسی به دانش فنی موردنیاز از ظرفیت‌های داخل کشور، زمان موردنیاز اجرای این پروژه نزدیک به دو سال کاهش می‌یابد. هر سال کاهش زمان اجرای پروژه حدود یک‌میلیارد دلار ارزش‌آفرینی به همراه دارد که رقم قابل‌ توجهی برای «شتران» و خبر مسرت‌بخشی برای سهامداران عزیز آن تلقی می‌شود. عبیری تاکید کرد: هم‌اکنون در شرف انجام تشریفات مناقصه طرح ارتقای کیفی نفت کوره هستیم تا به‌زودی برنده مناقصه ئی‌پی‌سی نهایی و عملیات اجرایی آغاز شود.

توجه پالایشگاه تهران به جوامع اطراف و  محیط ‌زیست

وی پیگیری پروژه احداث نیروگاه خورشیدی ۵۰۰ مگاواتی به‌منظور حرکت به‌سمت استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر برای متنوع‌سازی سبد انرژی پالایشگاه و رفع وابستگی مطلق به قیمت‌گذاری فرآورده‌های نفتی و کمک به رفع ناترازی شبکه برق کشور، همکاری با سازمان محیط‌زیست و تصویب اجرای پروژه بازیابی گازهای ارسالی به مشعل را از دیگر برنامه‌های این شرکت در حوزه محیط‌زیست اعلام کرد و گفت: در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی نیز رفع برخی مشکلات مدارس شهرستان ری، کاشت ۳هزار اصله نهال در شرکت پالایش نفت تهران، اعطای بسته‌های کمک‌ معیشتی برای مددجویان تحت‌پوشش کمیته امداد و کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان از دیگر دستاوردهای هیات‌مدیره پالایش نفت تهران در ۶ماه گذشته بوده است. در این زمینه امسال با هماهنگی ذی‌نفعان شاخص استان ازجمله در شهرستان ری و به‌شکل هدفمندتر بودجه‌ای به مسوولیت‌های اجتماعی اختصاص می‌دهیم تا این مجتمع بزرگ، دین خود را به مردم شریف شهرستان ری به ‌قدر توان ادا کند.

عضویت در خبرنامه سایت
عضویت در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه پایگاه خبری و تحلیلی انعکاس ری هر روز صبح اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید
شما هر زمانی بخواهید می توانید خارج شوید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای استفاده از خدمات بهتر سایت برخی از کوکی های مرورگر ذخیره شوند تا با سرعت بیشتری اطلاعات بازخوانی شود و مشکلی نداشته باشید پذیرفتن ادامه