مجله اینترنتی انعکاس
مطالب جذاب وخواندنی وب

بهترین روش بستن کمربند ایمنی در بارداری

شاید بارها این سوال را از خود پرسیده باشید که آیا بستن کمربند ایمنی در بارداری خطری ندارد؟ آیا فشار ناشی از تسمه‌ها به او آسیب نمی‌رساند؟ بنابر تحقیقات انجام شده، بهترین راه محافظت از کودک، محافظت از مادر با بستن کمربند ایمنی است.

 اهمیت استفاده از کمربند ایمنی بر کسی پوشیده نیست. دوران بارداری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و مادران به دنبال این هستند که بدانند آیا استفاده از این وسیله برایشان ضرری به همراه دارد یا خیر. در پاسخ باید بگوییم که خیر! استفاده از کمربند ضرری برای مادران باردار ندارد اما باید هنگام استفاده از آن به نکات مهمی توجه کنید. با ما همراه باشید تا در این مطلب به بررسی دقیق این موضوع بپردازیم.

نحوه بستن کمربند در دوران بارداری

برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی به مادر و کودک، کمربند ایمنی پس از هربار نشستن درون خودرو باید به درستی بسته شود. این کمربند باید سه نقطه‌ای باشد؛ یعنی دارای ۳ نقطه اتصال و دو تسمه باشد که از روی سینه و دور کمر عبور می‌کنند. کمربند را زیر شکم و چسبیده به استخوان لگن محکم کنید. هرگز کمربند را از روی شکم یا از بالای آن عبور ندهید؛ زیرا در صورت وقوع تصادف و ایجاد کوچکترین تکان ناگهانی، کمربند سبب پاره شدن جفت از رحم یا جراحات دیگر می‌شود.

۱. استفاده از کمربند با پوشش زمستانی

اگر کت زمستانی یا ژاکت‌ سنگینی به تن دارید که سبب می‌شود کمربند ایمنی روی شکم بلغزد و بالا برود، پس از گرم کردن فضای درون ماشین آن لباس را از تن درآورید.

۲. استفاده از کمربند شانه

همیشه از کمربند شانه استفاده کنید، این تسمه باید کاملاً از بین سینه‌­ها عبور کرده و به سمت پهلوی راست برود. در صورت برخورد این بند با ناحیه گردن، با تغییر موقعیت صندلی یا کمربند، آن را در جای درست فیت کنید. هرگز کمربند شانه را از زیر بازو یا پشت کمر خود رد نکنید.

استفاده از کمربند ایمنی در دوران بارداری خطرناک نیست؟

۳. عدم استفاده از تجهیزات غیر استاندارد

در حال حاضر تجهیزاتی برای بستن کمربند ایمنی زنان باردار تولید شده که البته استفاده از آن‌ها بی‌خطر نیست. هیچ استاندارد ایمنی برای هیچ یک از این دستگاه‌ها وجود ندارد و ممکن است در صورت وقوع تصادف، با تغییر موقعیت کمربند ایمنی، مادر را در وضعیت خطر قرار دهد.

۴. کیسه‌های هوا

کیسه‌های هوا از قابلیت حافظت بیشتری برخوردارند؛ اما با این حال نباید جایگزینی برای کمربند ایمنی باشند. در حقیقت باز شدن کیسه هوا زمانی که کمربند ایمنی سرنشین بسته نیست، آسیب‌های فراوانی به دنبال خواهد داشت.

۵. تنظیم صحیح صندلی

هنگام رانندگی، صندلی را طوری تنظیم کنید که تا حد ممکن از فرمان و داشبورد فاصله داشته و در عین حال به راحتی به پدال‌ها دسترسی داشته باشید. اگر فرمان خودرو قابل تنظیم است، آن را به سمت بالا گرفته و از شکم خود دور کنید. به این ترتیب کیسه هوا به سمت ناحیه سینه باز می شود، نه شکم.

۶. نشستن در صندلی عقب

چه باردار باشید چه نباشید، امن‌ترین محل نشستن به عنوان مسافر صندلی‌های عقب است. البته زمانی که تصادف رخ می‌دهد، محل نشستن مادر در اتومبیل، ایمنی کودک متولد نشده را تضمین نمی‌کند؛ اما صدمات ناشی از تصادفات اتومبیل برای افرادی که در صندلی‌های جلو می‌نشینند، به مراتب جدی‌تر است. بنابراین اگر قصد رانندگی و یا سفر در بارداری با خودروی شخصی به عنوان راننده را ندارید، صندلی عقب بهترین گزینه برای شماست.

۷. مراجعه به بیمارستان در صورت تصادف

اگر یک تصادف رانندگی حتی یک مورد جزئی را پشت سر گذاشته‌اید، پس از تصادف در اسرع وقت به یک مرکز بهداشت و درمان مراجعه کنید تا از سلامت خود و کودک عزیزتان مطمئن گردید.

کلام آخر

بستن کمربند ایمنی در دوره بارداری برای حفظ سلامت مادر و کودک امری ضروری است. با این حال عدم رعایت قوائد درست بستن کمربند نه تنها فایده‌ای نداشته؛ بلکه در صورت وقوع تصادف خطرات و آسیب‌هایی برای سرنشین باردار به دنبال خواهد داشت. در این مطلب به نکاتی در ارتباط با چگونه بستن کمربند برای راحتی بیشتر مادر و عملکرد بهتر کمربند اشاره شد؛ اگر شما نیز در این زمینه تجربیاتی دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.