مجله اینترنتی انعکاس
مطالب جذاب وخواندنی وب

جنجالی ترین ترور های تاریخ

روز گذشته، شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن، در حین سخنرانی در یک کارزار انتخاباتی در شهر نارا هدف شلیک گلوله قرار گرفت و پس از انتقال با هلی کوپتر به بیمارستان جان باخت. بنابر گزارش‌ها مظنون به ترور نخست وزیر سابق ژاپن افسر ۴۱ ساله نیروی دریایی به نام تتسویا یاماگامی است که برای شلیک از تفنگ ساچمه‌ای بهینه سازی شده استفاده کرده است. طبق قوانین ژاپن این تنها سلاحی است که یک غیرنظامی می‌تواند داشته باشد.

نگاهی به زندگی سیاسی آبه

هفتم شهریورماه سال ۱۳۹۹ بود که شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن اعلام کرد از سمت خود به دلیل برخی مشکلات جسمانی استعفا می‌کند. آبه رکورد طولانی‌ترین مدت زمان رهبری در تاریخ ژاپن را دارد. او حدود هشت سال به عنوان نخست وزیر ژاپن خدمت کرد و در طول این مدت ناظر بر روند بازیابی کشورش از بحرانهای مختلف اعم از زلزله، سونامی و فاجعه هسته‌ای بوده است.

جنجالی‌ترین ترورهای تاریخ که جهان را بهم ریخت

سال ۱۳۶۲ «شینتارو آبه» پدر شینزو و وزیر خارجه وقت ژاپن با سفر به ایران برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق تلاش کردند که البته چندان نتیجه بخش نبود. آبه پدر برای خاتمه جنگ با مسافرت به منطقه در سال ۱۳۶۶ طرح معروف خودش را دایر بر جداسازی آتش جنگ از خلیج فارس اعلام کرد که با استقبال ایران و عدم تمایل عراق رو به رو شد. این کشور همچنین ۱۰ میلیون دلار از بودجه مالی سالانه خود را در اختیار ناظران نظامی سازمان ملل متحد که در سال ۱۹۸۸ تشکیل شده بود، قرار داد تا بر آتش بس میان ایران و عراق نظارت کنند.

جنجالی‌ترین ترورهای تاریخ که جهان را بهم ریخت

سال ۱۳۹۸ نیز آبه در سفر به تهران تلاش داشت تا با میانجی گری از تنش‌ها میان ایران و آمریکا بکاهد.

جنجالی‌ترین ترورهای تاریخ که جهان را بهم ریخت

از روز گذشته که خبر ترور نخست وزیر سابق ژاپن منتشر شد، رهبران جهان با انتشار پیام‌های تسلیت با مردم ژاپن همدردی کردند. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا طی بیانیه‌ای از ترور شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن ابراز تاسف کرد و این حادثه را یک تراژدی خواند.

این دست اتفاقات همواره خبرسازترین جنجال زمان خوب بوده. به همین بهانه نگاهی می‌اندازیم به برخی ترورهای جنجالی که جهان را به شوک فرو برد.

قتل پارک چون هی، رییس جمهور کره جنوبی، در سال ۱۹۷۹

جنجالی‌ترین ترورهای تاریخ که جهان را بهم ریخت

رییس جمهور پارک چون هی، در سال ۱۹۷۹ در رستورانی توسط دوستش، کیم جائه کیو، رئیس بخش اطلاعات مرکزی کره جنوبی، به قتل رسید. از زمانی که پارک در سال ۱۹۶۱ و با یک کودتای نظامی به قدرت رسیده بود با سیاست مشت آهنین بر کشور حکومت می کرد. کیم ادعا کرد که برای بازگرداندن دموکراسی به کشور، رییس جمهور و دوست نزدیک خود به را قتل رسانده است. بسیاری از کره ای‌ها از مرگ رییس جمهورشان ناراحت بودند زیرا وی نقش مهمی در تقویت اقتصاد کشور داشته و موفق شده بود وابستگی و روابط با ایالات متحده را کاهش دهد. از زمان مرگ پارک چون هی، بیشتر در مورد موفقیت های دوران زمامداری اش صحبت می شود تا رژیم نظامی و سختگیری که رهبری می کرد.


ترور انور سادات، رییس جمهور مصر، در سال ۱۹۸۱

جنجالی‌ترین ترورهای تاریخ که جهان را بهم ریخت

قاتلان انور سادات، در لباس سربازان مصری، وی را هنگام تماشای مراسم روز پیروزی در قاهره ترور کردند. اگر چه کشور از ترور رییس جمهور خود شوکه شده بود اما دیدگاه های دوقطبی نسبت به سیاست های وی به عنوان رییس جمهور وجود داشت و این به برخی از تصمیمات و اقدامات او در دوران زمامداری اش باز می گشت. دوران حکومت انور سادات در مصر باعث شد که این کشور مسیری متفاوت را در پیش گرفته و برای همیشه تغییر کند. او از روسیه فاصله گرفته و بیشتر به ایالات متحده نزدیک شد. همچنین او جنگی را با اسرائیل آغاز کرده، پس از چند سال به آن پایان داد و بعدها به صلح روی آورد. یکی از مردانی که در تامین سلاح های به کار رفته در ترور انور سادات شرکت داشت در مصاحبه ای گفته بود که از ترور سادات پشیمان نیست اما به باور او جانشین سادات، حسنی مبارک، هزاران برابر بدتر از انور سادات بود.


ترور ایندرا گاندی، نخست وزیر هند، در سال ۱۹۸۴

جنجالی‌ترین ترورهای تاریخ که جهان را بهم ریخت

ایندرا گاندی، که نزدیک به ۱۵ سال رهبری هند را بر عهده داشت در سال ۱۹۸۴ توسط دو تن از محافظان سیک خود ترور شد. ترور او پاسخب به دستور گاندی به ارتش برای حمله به معبد طلایی، مقدس ترین معبد سیک ها، برای بیرون راندن سیک های جدایی طلبی بود که در داخل معبد مخفی شده بودند. قتل ایندرا گاندی باعث وقوع خشونت گسترده در هند شد. در عرض چند روز، بسیاری از طرفداران متعصب ایندرا گاندی و سیاست هایش هزاران سیک را به قتل رسانده و بسیاری از افسران پلیس و مقامات رسمی نیز به جای تلاش برای توقف این کشتارها بر آتش معرکه می افزودند.


ترور بی‌نظیر بوتو، نخست وزیر پاکستان، در سال ۲۰۰۷

جنجالی‌ترین ترورهای تاریخ که جهان را بهم ریخت

بی‌نظیر بوتو، اولین نخست وزیر زن پاکستان، توسط یک بمبگذار انتحاری ۱۵ ساله در یک گردهمایی انتخاباتی ترور شد. شایعات زیادی در مورد علت ترور بوتو وجود دارد زیرا برخی از اعضای حزب متبوع وی گفته اند که بوتو دقایقی قبل از انفجار بمب، هدف گلوله قرار گرفته بود. بوتو تنها چند ماه قبل از این ترور و پس از هشت سال زندگی در خارج از کشور، برای رسیدن دوباره به مقام نخست وزیری به پاکستان بازگشته بود. بدنبال ترور او، اعتراضات گسترده ای در کشور شکل گرفته و قطارها به آتش کشیده شدند. سال ها بعد از مرگ، بی‌نظیر بوتو هنوز هم در کشور خود به عنوان یک چهره محبوب شناخته شده و تصاویر و پیام های او در آگهی های تبلیغاتی و صحبت های دیگر سیاستمداران به کار می روند. مرگ بی‌نظیر بوتو باعث شد که بسیاری از او با عنوان «شهید راه دموکراسی» یاد کرده و بسیاری از اقدامات نادرست و اشتباهاتش نادیده گرفته شوند.


قتل اسامه بن لادن، رهبر القاعده، در سال ۲۰۱۱

جنجالی‌ترین ترورهای تاریخ که جهان را بهم ریخت

اسامه بن لادن، رهبر القاعده، که مسئول اصلی حملات ۱۱ سپتامبر شناخته می شد، در جریان عملیاتی در سال ۲۰۱۱ توسط نیروهای ویژه ایالات متحده و به دستور باراک اوباما در اقامتگاهش در ابوت آباد، پاکستان، کشته شد. قتل اسامه بن لادن یکی از موفق ترین عملیات های قتلی بود که توسط ایالات متحده انجام شد زیرا هدف این عملیات رهبر یک گروه تروریستی و نه بخشی از یک دولت به رسمت شناخته شده بود. بیل کلینتون، رییس جمهور سابق ایالات متحده، گفته بود که قبل از عملیات یازده سپتامبر، وی نیز شانس کشتن بن لادن را داشته اما با اینکار مجبور به تخریب یک شهر و کشتن ۳۰۰ نفر انسان بیگناه بوده و به همین دلیل دستور چنین اقدامی را نداده است.


ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، در سال ۲۰۱۹

جنجالی‌ترین ترورهای تاریخ که جهان را بهم ریخت

مورد آخر این فهرست شاید جنجالی ترین و تاثیرگذارترین ترور در یک دهه اخیر باشد که به دستور دونالد ترامپ و با استفاده از پهپاد در نزدیکی فرودگاه بغداد صورت گرفته و بلافاصله باعث دومینویی از اتفاقات شد. سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس بود. بعد از ترور سردار سلیمانی، تنش بین ایران و ایالات متحده به بالاترین حد خود رسید و مقامات قول «انتقام سخت» دادند. بدنبال آن، نیروهای هوافضای سپاه پاسداران عملیاتی را علیه پایگاه های نظامی آمریکا در عراق انجام دادند که در جریان آن چندین موشک کروز به پایگاه نظامی عین الاسد شلیک شد. اگر چه ایالات متحده به این حملات واکنش نظامی نشان نداد اما ساقط شدن یک هواپیمای مسافربری اوکراینی در صبح روز این عملیات، بر بحران منطقه افزود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.