مجله اینترنتی انعکاس
برای ورود به مجله و خواندن مطالب جذاب از این قسمت استفاده کنید

۱۴۰۰هکتار زمین های شهرستان ری به زیر کشت کلزا می رود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ری گفت: کشت دانه روغنی کلزا از اوایل مهرماه در یک هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان آغاز شد.

جبرئیل برادری با اشاره به اینکه سال گذشته ۵۵۰ هکتار از اراضی شهرستان ری زیر کشت کلزا رفت، افزود: تاکنون ۱۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان زیر کشت دانه روغنی کلزا رفته و پیش بینی می شود این میزان تا یک هزار و ۴۰۰ هکتار افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: کشت کلزا همه ساله از اوایل مهر آغاز و تا پایان این ماه ادامه دارد، در سال زراعی گذشته هر کیلوگرم کلزا به قیمت ۴۶ هزار و ۶۰۰ ریال از سوی وزارت جهاد کشاورزی خرید تضمینی شد.

برادری اضافه کرد: متوسط برداشت دانه روغنی کلزا در هر هکتار بین سه تا چهار تن است که این مقدار با ارائه خدمات فنی و آموزشی کارشناسان کشاورزی در مراحل کاشت، داشت و برداشت ۶ تن نیز افزایش می یابد.

وی با اشاره به اینکه کاشت کلزا در برنامه های اقتصاد مقاومتی تدوین و تاکید شده است، اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی با تامین و تخصیص یارانه اصلاح شده کلزا و بیمه کردن این محصول و همچنین خرید تضمینی آن تمام شرایط را برای کشت دانه روغنی کلزا فراهم کرده است.

برادری اضافه کرد: کشت کلزا چون مدیریت پذیر و نیاز به مراقب های شدید در حوزه کنترل علف های هرز و زمان مناسب کشت(از اول تا آخر مهر ماه) دارد از طرف کشاورزان مانند گندم و جو استقبال نمی شود.

وی یادآور شد: کشت کلزا به دلیل اینکه ریشه آن تا عمق ۷۰ سانتی متری زمین فرو می رود باعث افزایش ۲۰ درصدی محصولات در نوبت بعد می شود که کشاورزان باید به این مورد توجه ویژه داشته باشند.

برادری در پایان یادآور شد: کشت متناوب گندم، ذرت و کلزا به‌ صورت دوره‌ای در مزارع کشاورزی یکی از راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی برای بهره وری بهتر از آب و خاک است.

شهرستان ری با دارا بودن ۲۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تهران، سالانه در حدود ۸۵۰ هزار تن محصولات کشاورزی و زراعی تولید می کند.

این شهرستان دارای رتبه اول در تولیدگندم، ذرت علوفه ای، صیفی جات، شیر و رتبه دوم را در تولید جو و تخم مرغ در استان است.

عضویت در خبرنامه سایت
عضویت در خبرنامه سایت
با عضویت در خبرنامه پایگاه خبری و تحلیلی انعکاس ری هر روز صبح اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید
شما هر زمانی بخواهید می توانید خارج شوید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − 4 =